Az utazás iránti igényünk erőteljesen belénk van kódolva, és valahányszor ez a belülről fakadó, megszüntethetetlen késztetés aktiválódik, az az érzésünk támad, hogy tüstént indulnunk kell. Az ősz beköszönte magában hordozza a nyári, meleg időszaktól való búcsú fájdalmát, és ahogy télen a fák komótosan el kezdik hullatni levélöltözetüket, mi is elcsendesedünk és mintegy átrendezzük gondolatainkat, érzésvilágunkat egy melankolikus-nosztalgikus állapotba. Ezzel a megnyilvánulásunkkal szinte együtt rezdülünk a természettel.
Ilyenkor jelenthet nagyszerű megoldást egy téli kirándulás a Balaton környékén, ahol lehetőséget kapunk a felfrissülésre. Télen a Balaton különleges, magával ragadó bája sokakat magához vonz. A kirándulás, a hosszú séták hívei ebben az egyedi hangulatú atmoszférában látogathatnak el a látványban és élményekben egyaránt gazdag Balaton-környékre.
Az alább felsorolt balatoni helyek minden bizonnyal felkívánkoznak jónéhány téli bakancslistára:
Tapolcai tavasbarlang – egy tipikusan olyan jellegű hely, ahol a gyerekek és a felnőttek egyaránt megtalálják számításaikat, hiszen szemrevételezhetik a karsztvidék magával ragadó látnivalóit. A legkisebbeket kúszóbarlang várja, míg a felnőttek kipróbálhatják a „kőtapogatót.” Sokakat ámulatba ejt az, hogy néhány helyen valósággal betekintést nyerhetnek a több évmillió évvel ezelőtti világba, melyre a Tapolcai tavasbarlang is lehetőséget kínál a maga ősföldrajzi festményeivel. Egy néhány évvel ezelőtti uniós pályázatnak köszönhetően sikerült kibővíteni a helyet egy látogatóközponttal.
Tihanyi Bencés Apátság – az őszi-téli kirándulás során megjelenik az út, utazás, mint az élet egyik legismertebb szimbóluma. Magyar elődeink valósággal rajongtak az utazásokért, és felbecsülhetetlen kulturális értékű beszámolókat, naplókat hagytak hátra az utókor számára. Tihany esetében az utazás belső megtisztulássá szelídül, hiszen a „tihany” szó maga is nyugalmat, elcsendesedést jelent. Az Apátság az egyik legismertebb Balaton-felvidéki műemlék. Ha már itt vagyunk, érdemes kiengedni a gőzt… azaz a hangunkat a híres Visszhang-dombnál; megcsodálni a vulkanikus eredetű tengerszemet: a Tihanyi Belső-tó környékét; és nem utolsó sorban: ellátogatni a Levendula Ház Látogatóközpontba.
Fonyód: Panoráma Sétány – avagy más néven: Szaplonczay Sétány (Bélatelep alapítójáról, Szaplonczay Manóról elnevezve) rangos, emlékezetbe vésődő kilátást biztosít a Balatonra, valamint a tanúhegyekre egyaránt. Önmagában Fonyód a káprázatos balatoni kirándulóhelyek Mekkája lehetne, hiszen a Panoráma Sétány mellett a kirándulóknak lehetőségük nyílik ellátogatni még egy sor csodálatos helyre, példaképpen: Sipos-hegyi kilátó, Palánkvár, Kripta-villa (az örök szerelem villája), a Fonyódi Múzeum, Természetvédelmi és Helytörténeti Gyűjtemény.
Fonyódi móló badacsonyi kilátással
Mindemellett megcsodálhatják a „Balatoni szél” szobrot (Pál Mihály munkáját), végig-sétálhatnak a közel fél kilométer hosszú fonyódi mólón, felsétálhatnak a Sipos-hegyre.
Mindazok, akik a téli időkben sem tudnak megválni a „víz érintésétől” ellátogathatnak a csisztapusztai fürdőbe. Persze, most a kijárási korlátozások alatt várnunk kell ezzel a programmal kicsit, de azért írjuk fel a listára mindenképp. Természetesen az ízlelőbimbókról sem feledkezünk meg utunk során, melyhez a badacsonyi bortúra kínál számunkra nagyszerű lehetőséget.